אחד המבדקים המוכרים שנעשו בתחום האסטרולוגיה היה המבחן של שון קרלסון “A Double Blind Test of Astrology” אשר פורסם במגזין המדע Nature בשנת 1985. קרלסון הציג את הנתונים כמעידים על כך שאסטרולוגיה היא לא יותר ממקריות והספקנים משתמשים במחקר זה כאחת הטענות לכך שאין קשר בין אסטרולוגיה לבין המציאות. אולם, לאחר בדיקות נוספות התגלו במחקר של קרלסון הטיות וטעויות רבות, שהובילו למסקנות מוטעות לגבי אסטרולוגיה ולגבי האסטרולוגים אשר נטלו חלק בניסוי. בסופו של דבר, לאחר בדיקות חוזרות, התהפך הגלגל והתוצאות התגלו כתומכות באסטרולוגיה.

מבחן קרלסון מבוסס על 3 מבדקים שבהם האסטרולוגים היו צריכים להתאים מפות אסטרולוגיות למבדק אישיות פסיכולוגי שיצר פרופיל של הנבדק. הנבדקים היו סטודנטים אשר מילאו את מבדקי האישיות בעצמם והאסטרולוגים התבקשו להתאים את הפרופילים אל המפות. המסקנות של קרלסון היו שאסטרולוגים לא הצליחו להתאים מפות לידה למבחני האישיות יותר מאשר במקריות. מה שלא תמצאו באתרי ספקנות וגם בערך של קרלסון בויקיפדיה, הוא על המהפך שקרה למחקר הזה בעקבות שיכפולים נוספים. הראשון שהטיל ספק בממצאים של קרלסון היה הפסיכולוג דר’ האנס אייזנק Eysenck, אשר היה גם חוקר אסטרולוגיה מנוסה. במשך 30 השנים האחרונות עלו כמה וכמה טענות מחוקרים שונים לגבי הבעיות שהיו במבחן של קרלסון מבחינת ההיפותזה, תכנון המבחן, שימוש במבחנים פסיכולוגים על ידי כאלו שאין להם הסמכה בפסיכולוגיה, איסוף המידע ודיווח עליו, הטיות משמעותיות ועוד שיבושים והטיות.

אחת הביקורות למשל כלפי המבחן של קרלסון היא שהצעירים אשר ענו על השאלונים עדיין לא היו מגובשים בזהות של עצמם ובנוסף אחד מתוך שלושה לא מילא את השאלונים עד הסוף. כמו כן היה שימוש בקבוצת גיל אחת ולא במגוון רחב של אוכלוסיה, נשים וגברים בגילאים שונים, מה שלא אמור להיות במבחן שכזה.

בשנת 2009 פרופסור סוייטברט ארטל Ertel מאוניברסיטת גוטינגן (גרמניה) בדק שוב את הממצאים של מבחן קרלסון וגילה כי אסטרולוגים אכן יכלו לדרג פרופילים פסיכולוגיים אותנטיים באופן משמעותי גבוה יותר מאשר פרופילים לא אותנטיים במבחן עיוור לרמה משמעותית מבחינה סטטיסטית. (0.037=P). המגזין Nature מעולם לא הסכים לפרסם את הממצאים החדשים, התומכים באסטרולוגיה ובנוסף את פרופסור ארטל הורידו מויקיפדיה, כמו גם את מישל גוקלן. אבל זה כבר לפוסט אחר.

ביבליוגרפיה:

  http://www.astrology-research.com/researchlibrary/U_Turn_in_Carson_Astrology_Test.pdf

  http://www.astrology.co.uk/tests/studies%20&%20documents/ErtelIrving.pdf

 http://www.astrologicalreviewletters.org/2013/12/support-for-astrology-from-carlson.html

http://www.astrozero.co.uk/astroscience/koll1ge.pd

http://www.astrology.co.uk/tests/carlson.htm

http://astrologynewsservice.com/news/famous-test-of-astrology-is-seriously-flawed/